Zleć nam montaż klimatyzacji Data Center
Częsta charakterystyka opiewa w kierunku:
maksymalna możliwość rozbudowy w ramach szafy rack
eliminacja gorących stref - hot spot
najmniejsza zajętość podłogi technicznej = największa możliwa dostępność podłogi dla IT Zabudowa korytarza
Częsta charakterystyka opiewa w kierunku:
wysokiej sprawności układu chłodzenia przy jednoczesnym zamykaniu stref ciepła lub chłodu
dobrej możliwości kontroli paramterów środowiskowych
szybka rozbudowa IT przy mniejszej inwestycji w środowisko klimatyzacji
Częsta charakterystyka opiewa w kierunku:
wysokiej sprawności układu chłodzenia
perfekcyjnej redundancji
szybka i łatwa rozbudowa
niskie koszty inicjalne dla uruchomienia inwestycji
LOW Density - jako wartość w okolicy 5-10 kW/per rack
MEDIUM Density - jako wartośc pomiędzy 10 a 20 kW/per rack
HIGH density - wartość od 20-25 kW i więcej/per rack
Podział jest klasyfikowany ze względu na rodzaj obciążeń cieplnych generowanych przez sprzęt IT znajdujący się w rakach. Zasady są prosto określone i wynikają z technologii dostarczania chłodu do racków i tym samym do sprzętu IT.
.......................
.......................
Najczęściej wykorzystywanym sposobem dostarczania chłodu jest nadmuch z pod podłogi technicznej - zarówno w układzie korytarzy (zimnych) otwartych gdzie moc odbiorcza ciepła dla szafy rackowej ze sprzętem IT sięga około 2.5-5 kW/szafę. Kiedy jednak moc stopniowo zaczyna wzrastać i wymagany jest szczególny obieg powietrza z jasnym wskazaniem odbioru ciepła ze strefy np. sufitu podwieszanego, czy też ciepłego korytarza.
Dlatego też, coraz częściej stosowaną metodą jest zamykanie zimnego korytarza który staje się buforem odpowiednio skumulowanego chłodu w jednym obszarze. Oczywiście jest to funkcjonalność potrzebna dla szaf IT wysokiej gęstości - ale już i przy mniejszej gęstości stosuje się samo zamykanie zimnej strefy.
Wiąże się to przede wszystkim z pewnymi wytycznymi w obiegu powietrza i w stosunku do obciążenia cieplnego szaf IT. Dlatego też wymagane są odpowiednio inne rodzaje zmian w obszarach dystrybucji powietrza, wysokości podłogi podniesionej czy też uszczelnienia szaf rackowych o zaślepki U (Unit). Nie zmienia to faktu, że klimatyzacja kubaturowa realnie jest w stanie dostarczyć ok 5-6 kW chłodu (jeśli jest bez dodatkowego wentylatora) na 1 sztukę kratki wentylacyjnej wielkości 600 x 600 mm.
Coraz częściej instalujemy układ klimatyzacji rzędowej w oparciu o klimatyzatory montowane bezpośrednio w rzędach z szafami IT i zamykanie korytarzy zimnych do stworzenia dużego bufora chłodnego powietrza dostępnego dla sprzętu IT. Takie układy zajmują bardzo małą ilość miejsca (tylko 30 cm) i są w stanie dostarczyć do 30 kW chłodu z jednej szafy klimatyzacyjnej. Moce początkowe są rzędu już od niespełna 5 kW z klimatyzatora rzędowego. Plusem dla takiej instalacji jest coraz bardziej obniżana cena w stosunku do szaf z nadmuchem pod podłogę techniczną a i w tym wypadku nie jest wymagana podłoga techniczna (instalacje rur można poprowadzić od góry klimatyzacji).
Copyright | ©2020 Projekt i wykonanie