1. Pełen nadzór i kontrola pomieszczenia ładowania akumulatorów z wykorzystaniem dualnych kamer termowizyjnych.
2. Automatyzacja obsługi incydentów – automatyczne wyłączenie prostownika ładującego wadliwy akumulator
3. Wczesne wykrywanie usterek przez raportowanie anomalii temperaturowych
4. Sygnał dźwiękowy i świetlny w sytuacji zagrożenia
5. Automatyczna kontrola oraz inspekcja połączeń między ogniwami
6. Pomiar temperatury w całym kadrze w jednostkach co 0.1st C, w zakresie od -40 do +550st C
7. Wyświetlanie obrazu w specjalnych oknach TR8. Szerokie spektrum zastosowań
Elektryczne wózki widłowe, zwane również akumulatorowymi, zasilane są wewnętrzną baterią. Obecnie zyskują coraz większą popularność, głównie z uwagi na niższe koszty eksploatacyjne oraz mniejszą szkodliwość dla środowiska. Elektryczne wózki widłowe są sprzętem, wykorzystywanym do pracy w zamkniętych pomieszczeniach – sklepach, magazynach, hurtowniach czy halach produkcyjnych. Ich podstawową zaletą jest brak emisji szkodliwych spalin oraz niski stopień generowanego hałasu. Poza tym wózki te są również stosunkowo tanie w eksploatacji, ponieważ zasilane są akumulatorami w tym: bateriami trakcyjnymi lub monoblockami żelowymi.
Stosowane w wózkach magazynowych akumulatory trakcyjne kwasowe to baterie, które sprawdzają się w transporcie na duże odległości w cyklu pracy zmianowej. Przygotowane są na całodzienną pracę, przez 365 dni w roku. Baterie te charakteryzują się długą żywotnością, stąd zyskały dużą popularność. Trzeba jednak pamiętać, że wymagają zachowania specjalnych środków ostrożności, z uwagi na:
- ryzyko wycieku kwasu
- parowanie wody powodujące zbyt duże stężenie kwasu w elektrolicie
- wzrost temperatury podczas ładowania (nie powinna przekraczać 45 stopni)
- wydzielanie się dużej ilości wybuchowego gazu w trakcie ładowania
Wg rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn.zm.). Pomieszczenie do ładowania wózków widłowych akumulatorowych powinno m.in. spełniać wytyczne dotyczące pomieszczenia do ładowania i materiałów w nim użytych:
- Pomieszczenie powinno mieć wysokość minimum 2 m
- powierzchnia pomieszczenia powinna być tak duża, aby zapewnić rozmieszczenie ładowanych jednostek w sposób umożliwiający swobodny dostęp do każdej z nich
- pomieszczenie do ładowania akumulatorów kwasowych powinno być oddzielone od pomieszczenia do ładowania akumulatorów zasadowych
- ściany i podłoga powinny być wykonane z łatwo zmywalnych, kwasoodpornych materiałów
- oprawy oświetleniowe wodoszczelne
- Odpowiednia wentylacja - pomieszczenie powinno posiadać skuteczną wentylację grawitacyjną lub mechaniczną.
- Instalacje elektryczne, oświetleniowe i zasilające urządzenia wentylacyjne powinny być wykonane zgodnie z przepisami dla pomieszczeń z wyziewami żrącymi
KORZYŚCI Z STOSOWANIA:
Zabezpieczenie pomieszczeń w których ładowane są akumulatory przed pożarem lub wyciekiem substancji niebezpiecznych w wyniku przegrzania.
Dzięki dodatkowemu Sensorowi Optycznemu kontrola on-line akumulatorowni (Monitoring osób przebywających w strefie)W przypadku wykrycia zdarzenia potencjalnie niebezpiecznego natychmiastowe alerty do uprawnionych pracowników. Możliwość natychmiastowego powiadamiania dźwiękowego pracowników przebywających w strefie o potencjalnym zagrożeniu. Możliwość ustawienia kilku alertów, pierwszy po przekroczeniu 45 stopni, drugi po przekroczeniu 55 stopni połączony z automatycznym wyłączeniem prostownika. Utrzymanie bezpieczeństwa bez angażowania zasobów ludzkich (wyeliminowanie problemów związanych z nieobecnościami, urlopami pracowników kontrolujących akumulatorownię), ograniczenie kosztów ubezpieczenia.